„STOP przemocy domowej!” - mówią jednym głosem placówki pomocowe z Mrągowa. W międzynarodową kampanię „Białej Wstążki” aktywnie włączyły się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomocną dłoń potrzebującym podaje także Urząd Miejski w Mrągowie. Większość wydarzeń zaplanowano na sobotę, 29 listopada.
W sobotę w trzech mrągowskich placówkach pomocowych za biurkami zasiądą specjaliści, którzy udzielą bezpłatnych porad i konsultacji potrzebującym mieszkańcom Mrągowa i okolic. Będzie można wziąć udział w otwartych zajęciach grup wsparcia, a ulicami miasta przejdą wolontariusze, którzy wręczą mężczyznom białe wstążki – symbol „przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania”. Mrągowo po raz kolejny aktywnie włącza się w Międzynarodową Kampanię „Białej Wstążki”. Aby oszczędzić Wam żmudnych poszukiwań programów wydarzeń, organizowanych przez mrągowskie placówki, publikujemy wszystko w jednym miejscu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w kampanii "Białej Wstążki"
Placówka zaprasza na „Dzień otwarty”. W sobotę od 9.00 do 12.00 w siedzibie PCPR-u będzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące przemocy w rodzinie.
– Jeżeli jesteś osobą uwikłaną w przemoc domową, osobą, wobec której stosowana jest przemoc, świadkiem przemocy wobec swoich bliskich lub masz problem ze swoją agresją i złością, przyjdź do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w najbliższą sobotę. Otrzymasz wsparcie i profesjonalną pomoc – przekonuje Jolanta Kowalczyk, dyrektor PCPR w Mrągowie.
Dodatkowo pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie wraz z wolontariuszami przejdą ulicami Mrągowa i wręczą białe wstążki mężczyznom, którzy wyrażą chęć przyłączenia się do kampanii. Akcję zaplanowano na poniedziałek. Wolontariuszy spotkać będziecie mogli nie tylko na ulicach miasta, ale także w urzędach i sklepach.
Pomocną dłoń potrzebującym podaje Urząd Miejski w Mrągowie
W Środowiskowym Domu Samopomocy odbędą się dyżury informacyjno-wspierające i interwencyjne z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W sobotę w ramach akcji mieszkańcy Mrągowa będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów:
- godz.12.00 -13.00 Dyżur psychologa,
- godz.13.00 -15.00 Dyżur policjanta, będącego członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- godz.15.00 -16.00 Dyżur prawnika.
Swoje kroki skierować możecie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie
Placówka otworzy swoje drzwi w sobotę, w godzinach od 10.00 do 15.00. – Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad i konsultacji specjalistów – mówi Elżbieta Mierczak, kierownik GOPS w Mrągowie. – Dyżury w naszej placówce pełnić będą: prawnik, pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, pracownicy socjalni i policjanci.
Akcja „Biała wstążka” w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie:
- godz.10.00 - 12.30 Otwarte zajęcia grupy wsparcia „Żyj własnym życiem” dla kobiet doświadczających przemocy. Prezentacja multimedialna „Przemoc boli”,
- godz.12.30 - 13.00 Przerwa,
- godz.13.00 - 14.30 Projekcja filmu pt. „Plac Zbawiciela”.
Mrągowscy policjanci apelują: "Nie bądź obojętny"
– Świadek przemocy w rodzinie, to często jedyna osoba, która może pomóc przerwać zamknięty krąg milczenia. Niejednokrotnie odnotowujemy przypadki, kiedy brak reakcji doprowadza do tragedii – tłumaczy oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji Dorota Kulig. – Jesteś świadkiem przemocy między współmałżonkami albo widzisz, że ktoś krzywdzi dzieci? Słyszysz "zza ściany" krzyki, wołanie o pomoc, czyjś płacz? Widzisz, że ktoś z Twoich sąsiadów bądź znajomych doznaje przemocy? Zareaguj. Zadzwoń na policję i poproś o interwencję. Jest także wiele instytucji, gdzie możesz szukać pomocy. Możesz skontaktować się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (22)668 70 00, Centrum Praw Kobiet – telefon zaufania (22) 621 35 37 lub telefon interwencyjny całodobowy 600 07 07 17, a także z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie (89) 743 33 66 – przekonuje Dorota Kulig.
Tylko od początku tego roku mrągowska policja założyła siedemdziesiąt dwie Niebieskie Karty i odnotowała sto pięćdziesiąt dziewięć ofiar przemocy domowej (79 kobiet, 60 dzieci, 20 mężczyzn). W większości przypadków sprawcami byli mężczyźni.
Kampania „Białej Wstążki", to największa na świecie akcja mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Jest ona prowadzona co roku od 25 listopada do 10 grudnia, w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ jak tłumaczył - to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kampania została zapoczątkowana w 1991 r. w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji.